Sağlık Turizmi Dijital Pazarlama

Sağlık turizminde dijital pazarlama, yurtdışında yaşayan potansiyel danışanlarınıza hizmetlerinizi tanıtmanız ve marka mesajınınzı iletmeniz için en etkili yöntemlerden biridir. 

Randevu Alın, Sizi Arayalım!

Sağlık Turizminde Pazarlama Nasıl Yapılır?

Sağlık turizminde pazarlama yaklaşımları sunulan hizmete, hedef pazarın kültürüne, diline ve hedef kitlenin demografik özelliklerine göre farklılık göstermektedir.

Günümüzde internetin gelişmesi ve platformların artması ile birlikte dijital pazarlama çalışmaları için birçok farklı kanal, yol ve yöntem vardır. Sağlık turizmi pazarlaması için tek bir kanal ya da tek bir yöntemden bahsedemeyiz. 

Örneğin, çevrimiçi arama yapan potansiyel bir hasta saç ekimi daha çok İnstagram üzerinden arama yaparken kemoterapi tedavisi için google, youtube gibi arama motorlarında arama yapıyor olabilir.

Bu nedenle ilk olarak kurumun sunduğu hizmetlere en uygun olan pazarlama kanallarının belirlenmesi gerekir.

İkinci olarak ise hedef kitlemizin demografik yapısını incelemeliyiz. Örneğin, katarakt ameliyatı için hedef kitlemiz çoğunluklu olarak yaşlı insanlardan oluşurken burun estetiği için hedef kitlemiz daha çok genç insanlardan oluşmaktadır. Farklı yaş gruplarının hangi kanallarda daha çok vakit geçirdiğinin analizi yapılmalıdır.

Üçüncü olarak hedeflediğimiz pazarın kültürü ve dili de yapılacak çalışmaları önemli ölçüde etkilemektedir. Örneğin, Orta Doğu pazarına yapılacak çalışmalarla Avrupa pazarına yapılacak çalışmalar kültür farklılıklarından dolayı ciddi farklılık göstermektedir.

Sağlık turizminde edindiğimiz bilgi ve tecrübeler ışığında dijital pazarlamanın işletmeniz için hayati bir öneme sahip olduğunun farkındayız.

Doğru yapılan dijital pazarlama çalışmaları işletmelere pozitif etki ederek satışları artırırken yapılan yanlış çalışmaların ise çok ciddi negatif etkileri olmaktadır.

Sağlık Turizmi Dijital Pazarlama Yaklaşımları

Sosyal Medya: Facebook, Instagram vb. sosyal medya platformlarında kurumsal kimliğinizle tutarlı ve marka mesajınızı ileten etkili içerik paylaşımları potansiyel danışanlarınızın ilgisini çekebilir ve markanızla bağ kurmasını sağlayabilir. Stok fotoğraflar yerine gerçek paylaşımlar yapan kurumlar başarılı sonuçlar elde etmektedir. Sosyal medya yönetimini kurum içi ekibiniz veya kurum dışında çalışacağınız ajanslar tarafından etkili bir şekilde yönetilmelidir.

Sosyal Medya Reklamları: Özellikle yeni kurulan işletmeler için görünür olmanın ve potansiyel danışanlara ulaşmanın en hızlı yollarından biri sosyal medya reklamlarıdır. Bu reklamlar kreatif görseller, etkili mesajlar ve doğru kitle hedeflemesi ile hızlı bir şekilde sonuç almanıza yardımcı olabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu(SEO): Çevrimiçi yapılan aramalarda sonuç sayfalarında ilk sıralarda yer almak oldukça önemlidir. Söz konusu sağlık turizmi olduğunda insanlar sadece bir instagram gönderisine bakarak karar veremezler. Arama motorları üzerinden sizin ve sunduğunuz hizmet hakkında çok detaylı araştırma yapmaktadır. Onların sorularını içeriklerinizde cevaplamalı ve onlara görünür olmalısınız. 

Google Reklamları: Bir arama motoru olan google’da yapılan “dental implant turkey”, “best doctor for rhinoplasty in Turkey” gibi aramalarda en üst sıralarda çıkmak için google reklamlarını kullanabilirsiniz. Bu reklamlarda tıklama maliyetleri sosyal medya reklamlarına göre çok daha yüksek olsa da daha alakalı bir kitleyi web sitenize çektiğiniz için dönüşüm oranlarınız artabilir ve daha fazla potansiyel hasta formları toplayabilirsiniz.

Video Pazarlama: Sunduğunuz hizmetleri tanıtmak ve pazarlamak, dijital ve sosyal kanallarınızdaki etkileşimi artırmak, potansiyel danışanlarınızı eğitmek ve hedef kitlenize ulaşmak için harika fırsatlar sunar.

Dijital Pazarlama Markanızı Görünür Kılar

Sunulan hizmet, hedef kitle ve hedef pazar doğru bir şekilde analiz edilerek oluşturulan dijital pazarlama strattejileri sağlık turizmi yapan işletmelerin daha fazla talep almasına ve daha fazla satış yapmasını sağlamaktadır.

Medsy Digital olarak edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda dijital pazarlamada herkes için geçerli tek bir yol olmadığını biliyoruz. Kurumunuzun fiyatlandırmasından bulunduğu konuma, hedef kitle belirlemesinden hedef ülke seçimine kadar birçok konu pazarlamanın nasıl yapılacağını belirlemektedir.

Sağlık turizminde başarılı dijital pazarlama stratejileri ve uygulamaları için uzman ekibimizden ücretsiz danışmanlık randevusu alabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz. 

Randevu Alın, Sizi Arayalım!

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Randevu Alın, Sizi Arayalım!