Sağlık Turizmi Acentenizi Başarıya Ulaştıracak 8 Yetkinlik

sağlık turizm acentenizi başarıya ulaştıracak yetkinlikler

Sağlık turizm acentenizi başarıya ulaştıracak yetkinlikleri bu yazıda bir araya getirdik. İnanıyoruz ki, bu yetkinliklere sahip olan bir acente rakiplerinin arasından sıyrılacak ve mükemmel müşteri deneyimine bir adım daha yaklaşmış olacaktır.

Sağlık Hizmetleri

Sağlık turizmi kavramını ve sağlık hizmetleri ayrıntılı olarak anlamayan bir acente başarısızlığa mahkumdur. İster sağlık turisti için seyahat kontrol listesi, ister sağlık tesisinin standartları veya sağlık turizmi ile ilgili etik ve yasal konular olsun, bir acente, potansiyel bir sağlık turisti için önemli olabilecek her şeyi net bir şekilde anlamalıdır. Bu sayede acente hastalar ve tıbbi tesisler arasında sağlıklı bir iletişimi sürdürecek ve hasta memnuniyetini sağlamış olacaktır.

Etik ve Yasal Gereklilikler

Sağlık turizm acentenizi başarıya ulaştıracak yetkinliklerden biri etik ve yasal mevzulara hakimiyettir. Birçok hasta, yurtdışında kendi ülkelerinde bulunmayan veya yasa dışı olan tedavi seçenekleri arıyor. Sağlık turizminde rol oynayan anahtar faktörlerden bazıları, sağlık hizmeti sağlayıcılarının etik tıbbi prosedürleri, mediko-yasal kanunlar ve akreditasyon sistemlerindeki farkındalıktır. Ek olarak, ameliyat öncesi ve sonrası düzenlemeler de son derece önemlidir.

Bir sözleşmeye girmeden önce, hizmet sağlayıcılarla sağlıklı bir yasal ilişki kurmak için tüm hüküm ve koşulları gözden geçirmeniz çok önemlidir. Sözleşme, yabancı bir ülkedeki sağlık turistlerinin çıkarlarını korumalıdır. Her sağlık turistinin, tıbbi tesisler veya sağlık turizmi acenteleri ile imzaladığı tüm belgelerin veya sözleşmelerin doğruluğunu kontrol etmesi önemlidir. 

Bir hastaya daha iyi hizmet verebilmek adına, acentenin etik ve yasal gerekliliklerden haberdar olması çok çok önemlidir. Yapılacak sözleşmenin dikkatlice hazırlanması, hastaya gitmek istediği ülke ile ilgili tüm yasal bilgilerin verilmesi sonradan çıkacak problemlerin önüne geçecektir. Bu sayede hasta memnuniyetini artıracak ve onlara ihtiyaç duydukları güveni sağlayacaksınız. Unutmayın, sağlık hizmeti almaya karar vermek bir hasta için endişe verici ve riskli bir süreçtir. Bu süreçte hastaya ne kadar güven verirseniz, başarınız da o ölçüde artar.

Destek Hizmetleri

Sağlık turizm acenteleri, hem hastalar hem de sağlık hizmeti sağlayıcıları için sorunsuz bir sağlık turizm sürecini geliştirmek için çalışır. Tıbbi kayıtların aktarılması, seyahat lojistiğinin düzenlenmesi veya takip bakımı olsun, bir sağlık turizm acentesi, hastalar için işleri kolaylaştırmak için her şeyi yapar. Bu nedenle, bir acentenin sağlık turizm endüstrisi anlayışı sadece seyahat rezervasyonu, konaklama düzenlemeleri ve turizm rehberliği gibi görünür faaliyetlerle sınırlı olmamalı, aynı zamanda çevresel, kültürel, politik, güvenlik ve topluluk faktörlerinin anlaşılmasını da içermelidir. Bu faktörler hastaların yabancı ülkede bulunurken nasıl hissettiğini etkilediği için mükemmel hasta deneyimini sağlamak adına çok önemlidir.

Tüm sağlık turizm acentelerinin, özel ihtiyaç düzenlemeleri ile özelleştirilmiş yardımların geliştirilmesi, tercüman sağlanması ve başarısız bir tıbbi tedavi durumunda beklenmedik hizmetlere hazırlık gibi belirli önemli şeylerle başa çıkmada hazırlıklı olması gerekir. Bir acente, pasaportları, uçuşları ve yabancı topraklarda konaklama ve ulaşımı içeren seyahat lojistiği hizmetleriyle uygun şekilde ilgilenmelidir. Bu acenteler, farklı sağlık turizmi destinasyonlarında kapsamlı bir hastane, klinik, cerrah ve doktor listesine sahip olmalıdır. Dahası, acente, hastaları yurtdışında kalışlarını etkileyebilecek tüm küçük ayrıntılar hakkında eğitecek kadar bilgili olmalıdır. Bir acente olarak sağlık seyahatine hastanın gözünden bakmalı ve yabancı bir ülkede karşılaşabileceği tüm sorunlara uygun bir çözümü hazır etmelisiniz.

Konsiyerj Hizmetleri

Konsiyerj hizmetleri, sağlık turizm acentenizi başarıya ulaştıracak en önemli yetkinliklerden biridir. Sağlık hizmetleri için kendi ülkenizden dışarı çıkmak, potansiyel sağlık turistleri için zorlu bir görev olabilir. Tıbbi seyahat edenler için sağlıklı bir deneyimin temel bileşenlerinden biri, üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından destinasyon yönetimi ile ilgilidir. Konsiyerj ve destinasyon yönetimi, genellikle tıbbi hizmet sağlayıcıların iletişim bilgilerini, tedavi eden doktorlarla randevu ayarlamak, tıbbi bir gezi planlamak, konaklama düzenlemesi, transfer tesisleri ve rehabilitasyon hizmetlerini kapsayan bir dizi hizmet içerir. 

Bir hastanın yabancı bir ülkeye tıbbi yolculuğu sırasında beklenmedik bir olay meydana gelmesi durumunda bir sağlık turizmi acentesi her zaman yardım için hazır bulunmalıdır. Bir acente, sağlık turistlerine çok gerekli “kapı eşiği” hizmet deneyimini sağlamak için konsiyerj hizmetlerini doğru bir şekilde anlamış olmalıdır. Böylelikle hastalar ne kalacak yer veya hastane bulmakta ne de tedaviden sonra kendi ülkelerine güvenli bir şekilde dönerken herhangi bir sorunla karşılaşmak zorunda kalmazlar. Tıbbi bakımın kalitesini yükseltmeye yönelik sürekli artan ihtiyaç, günümüzde sağlık turizmi destinasyonlarının çoğunda konsiyerj hizmetlerinin kullanılabilirliğinin artmasına yol açmıştır. Bir acentenin hastanın tedavi harici ihtiyacı olabilecek “kapı eşiği” hizmetlerini anlaması ve müşterilerine sunması hasta memnuniyetinin artmasını sağlayacak ve ismini daha hızlı şekilde duyurabilecektir.

Yazının bu kısmına kadar olan kısmında bahsettiğimiz bileşenler halihazırda tüm sağlık turizmi acentelerinin sahip olması gereken 4 temel bileşen. Bundan sonra belirtilen hizmetlere ve özelliklere sahip olmanızın sizi özel kılacağına ve hızlıca ileriye taşıyacağına inanıyoruz. Unutmayalım ki pek çok acentenin ve sağlık kurumunun yarıştığı son günlerde bu rekabetten sıyrılmak için ihtiyacımız olan şey kimsenin yapmadığını yapmaktır. Ancak bu şekilde benzersiz bir acente olabilir ve sektör payımızı hızla artırabiliriz.

Sigorta Kapsamı

Tıbbi tedavi için kendi ülkelerinden yurtdışına seyahat eden hastalar kavramı, son yıllarda küresel sağlık endüstrisini tamamen değiştirmiştir. Bir tıbbi turist, uluslararası bir sigorta poliçesi ile veya bir işveren aracılığıyla seyahat ediyorsa, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve sigorta şirketleri tarafından zorunlu kılınan formalitelerin farkında olmayabilir. Sağlık sigortası çözümlerine aşina olmamak, tıbbi tedaviyi doğru zamanda alma konusunda sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda, bir sağlık turizm acentesi, tedavide gereksiz gecikmelerden kaçınmak için gerekli tüm belgeleri önceden düzenlemelidir.

Yurtdışında tıbbi tedavi görmek istediğinizde standart seyahat sigortasının yeterli olmayacağını anlamalısınız. Tedavi sonrası acil komplikasyonları veya yeniden kabulü kapsayan bir sigorta poliçesine ihtiyacınız var. Seyahat ihtiyaçlarınız için piyasada çeşitli sigorta ürünleri bulabilirken, yabancı bir ülkede geniş sigorta kapsamı sunan bir tane bulmak önemlidir. 

Standart seyahat sağlık sigortaları, yurtdışında tedavi görecek bir hasta için tüm riskleri kapsayamıyor. Özellikle tedavi sonrası acil komplikasyonları kapsayan bir poliçeye ihtiyaç var. Bu noktada bir acente olarak, hizmet verdiğiniz ülkedeki sigorta yapısını anlamanız çok faydanıza olacaktır. Bu bilgileri hasta ile paylaşabilmek, gerçekten profesyonel ve hastayı önemseyen bir acente imajı vermenizi sağlayacak ve memnuniyeti artıracaktır.

Sigorta konusunun detaylı bir şekilde incelenmesi ayrıca potansiyel bir komplikasyon durumunda acenteyi zor durumda kalmaktan korur. Hastaya verilen eksik bilgi ve yanlış seçilen bir sigorta, olası bir komplikasyonda hem acenteye hem de hastaya ciddi bir mali yük getirebilir. Sigorta planlarının iyi çalışılması ve hastaya en iyi sağlık sigortalarının sunulması her iki tarafı da bu zarardan kurtarabilir.

Bunların yanında, bir acentenin hizmet verdiği ülkelerdeki sigorta şirketleriyle çeşitli işbirliği anlaşmaları yapması hem potansiyel hastaların işini kolaylaştıracak, hem de acentenizin bu ülkelerde isminin duyulmasına yardımcı olacaktır.

Uluslararası Sertifikalar

Herhangi bir potansiyel sağlık turisti için, sertifikalı bir sağlık turizm acentesi bulmak her zaman önemlidir. Sağlık turizm acenteleri için uluslararası sertifikasyonun varlığı, sağlık hizmeti protokolleri alanında mümkün olan en iyi şekilde hazırlanmalarına yardımcı olur. Bu sağlık hizmeti protokolleri, kuruluşların korunmasına yardımcı olan hasta protokollerini, ameliyat öncesi ve sonrası protokolleri, iletişim protokollerini ve yasal yükümlülükleri içerir. Bu, sağlık turizm alanında kalite yönetimi uygulamalarındaki en son trendler hakkında sürekli eğitim almak anlamına da gelir.

Akreditasyon, yalnızca sağlık hizmetlerinin kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hastaların gözünde bir acente için güvenilirlik yaratır. Doğru süreçleri ve prosedürleri yerine yerleştirmek, uluslararası seyahat eden hastaların genellikle tıbbi yolculuklarında karşılaştıkları hata olasılığını azaltabilir. 

Acentenizin akredite olmasını sağlayarak müşteri güvenini en üst düzeye çıkarabilir, aynı zamanda verdiğiniz hizmetlerin kalitesinin sürdürülebilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgi Yönetimi

Sağlık turizmi ile ilgili birçok etik, kültürel ve yasal sorun vardır. Acenteler, hastalara en iyi hizmeti verebilmeleri için tüm bu konulara aşina olmalıdır. Tanınmış ve saygın danışmanlar tarafından sağlanan bilgi yönetimi danışmanlığı hizmetleri, bu farklı yönleri en iyi şekilde anlamanıza yardımcı olabilir. Sağlık turizmi ile ilgili en önemli etik sorunlardan biri, bir destinasyonda etik olan bir tıbbi prosedürün bir diğerinde etik olmama ihtimalidir. 

Sağlık turizmi yükselişte ve birçok hasta, kendi ülkelerinde yasa dışı olan veya mevcut olmayan tedavileri yurtdışında arıyor. Bu, küresel sağlık sistemindeki halihazırda var olan eşitsizliklere katkıda bulunuyor. Bir sağlık turizm acentesi, sağlık turizminin tüm yasal ve etik konularına aşina olmalı ve potansiyel hastaları da aynı şeylere alıştırmalıdır.

Erken Yüzyüze İletişim

Bir sağlık turisti için yurtdışında tedavi olmanın endişe verici bir süreç olduğundan bahsetmiştik. Bu noktada acente olarak bu endişeleri azaltmak ve hastanın yanında olduğumuzu hissettirmek acentemize duyulan güveni artıracaktır.

Bir sağlık turisti ile ilk temas noktamız işte bu anlamda önemlidir. Eğer hizmet vereceğiniz ülkede bir tanı merkezi ya da ofisiniz yoksa, bu durumda yabancı hasta ile ilk temas noktanız büyük ihtimalle internet aracılığı ile olacaktır. Kaliteli bir acente olarak burada yapılması gereken sağlık turisti ile temasa geçtikten sonra vakit kaybetmeden internet üzerinden birebir görüşmeler ayarlayarak hastanızın size güven duymasını sağlamalısınız.

Bunun ötesinde, eğer mümkünse, anlaşmalı olduğunuz doktorlardan birisi ile hastayı görüştürmeniz, bu endişe verici süreci sağlık turisti için çok kolay hale getirecektir.

Bir sağlık turizmi acentesini başarıya götürecek 8 etkenden bahsettik. Burada unutulmaması gereken bir diğer konu da hem acentelerin hem de sağlık kuruluşlarının bir hastaya yaklaşımının ve yaşattığı deneyimin o ülkenin sağlık turizmi sektöründeki itibarına direkt olarak etki edeceği. Mutlu bir sağlık turisti sevdiklerine yaşadığı deneyimden bahsederken acenteden ve sağlık kuruluşunun yanında hangi ülkeyi ziyaret ettiğini anlatacaktır.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!