Bir Markanın Finansal Değeri Nedir? Nasıl Geliştirilir?

bir markanın finansal değeri nedir, nasıl geliştirilir

Bir markanın sosyal değerini, topluluk çapındaki etkilerini ve ilişkilerini anladıktan sonra, bir markanın finansal değeri, anlaşılması görece farklı bir kavram olacaktır. Marka değeriyle eşzamanlı olarak kullanıldığında, bir markanın finansal değeri, bir hastanın belirli bir sağlık bakım ürünü veya hizmetini elde etmek için ödeyeceği toplam tutar anlamına gelir. Bir markanın finansal değeri, belirli bir markanın toplam kazancı gibi de görülebilir, örneğin 2021 yılında, Apple yaklaşık 263 milyar dolar değeri ile finansal olarak en değerli marka olarak derecelendirilmiştir.

Finansal marka değeri, marka değeri ile yakından bağlantılıdır. Marka değeri, temelde markaya katma değer sağlayan tanınmış bir marka ismine sahip olmanın değeri anlamına gelir. Marka değeri fikri, iyi bilinen ve tanınmış bir markanın nispeten daha az bilinen bir markadan daha fazla para üretebileceğini vurgulamaktadır. Marka değeri, yani bir markanın katma değeri, bir markanın finansal değerini etkileyebilecek önemli bir faktördür. Direkt olarak, bir markanın daha iyi bir finansal değer elde etmesini sağlar.

Sağlık turizmi sektöründe, bir markanın finansal değeri, bir hastanın bir ürünü satın almak veya bir hizmetten yararlanmak için ödemesi gereken fiyatla tanımlanacaktır. Sağlık sektöründeki marka değeri, bir markanın finansal değerini büyük ölçüde etkiler. Markanın sosyal değeri markanın katma değerine katkıda bulunduğunda ve hastalara inanç aşıladığında, aynı ürün veya hizmetler için daha fazla ödeme yapmayı önemsemeyeceklerdir.

Sağlık sektöründe markanın finansal değeri sadece hastaların sağlık ürünleri veya hizmetleri için ödediği miktarla sınırlı değil, daha geniş bir alana sahip. Bir markanın finansal değeri aynı zamanda markanın finansal gücünü, olası hastanın ürün / hizmetler için ödeme yapmaya hazır olup olmadığını ve markanın gelecekteki beklentilerini ifade eder.

Sağlık sektöründe, bir hastanenin marka değeri ile finansal değer arasında pozitif bir korelasyon varsa, olası hastalar daha fazla ödeme yapmayı umursamazlar. Sağlık hizmetlerinin kalitesi onları tatmin ederse, tekrar gelirler, hatta başka insanları teşvik ederler ve böylece sürekli gelir yaratırlar.

Özetle, sağlık sektöründe finansal değer oluşturmak ve büyütmek için şunu söyleyebiliriz. Güven oluşturun, marka imajınızı güçlendirin, markanızın sosyal değerini güçlendirin, hizmetlerinizi özellikle müşteri geri bildirimlerini kullanarak süreki geliştirin ve bu sayede markanın finansal değerinin günden güne arttığını bizzat tecrübe edin.

Markanın Finansal Değeri Nasıl Geliştirilir?

Şimdi, bir markanın finansal değerini geliştirmek ve yaratmak için sağlık sektörünün benimsediği 3 kuraldan bahsedeceğiz.

Oyunun Kurallarını Değiştirmek

Sağlık sektörü genellikle önceden tanımlanmış ve belirlenmiş kategoriler temelinde çalışır. Bu, günlük işlevleri yerine getirmenin belirli bir yoluna ve ürünlerini ve hizmetlerini sunmanın belirli, katı bir tarzına sahip oldukları anlamına gelir. Finansal değer yaratmak için oyunu bozacak stratejiler kurgulamak, statükoyu değiştirmek ve bir hizmeti sunmanın yenilikçi yollarını aramak gerekir. Bir markanın sloganını veya hizmetlerini sunmanın farklı ve yeni bir yolu, markanın algılanma biçimini değiştirecektir. Oyunun kurallarını değiştirmek, aynı birim hizmet için daha fazla kazanca yol açar.

Doğru Yerde Doğru Ürün

Sağlık turizmi sektöründe kurulumun hedefi büyük önem taşımaktadır. Bir tıbbi tesisin mali değeri veya toplamı ve gelecekteki kazancı, doğru yerde ve doğru zamanda kurulursa artacaktır. Daha az tıbbi yardım sağlanan bir bölgede bir tıbbi tesis kurulursa, olası hastalar sunulan hizmetler için ödeme yapmaktan çekinmeyecektir. Ayrıca, bir ilaç yaygın olarak bulunmazsa ve salgın anında doğrudan ihtiyaç duyulursa, aynı ilacı sunan markanın finansal değeri otomatik olarak artacaktır.

Ek Kategoriler Yoluyla Kazanç

Güven ve emniyet, sağlık sektörünü canlı tutan iki temel direktir. Bu unsurlar, memnun bir hasta tabanına götüren kaliteli hizmet ve ürünlerin yardımı ile inşa edilmiştir. Hasta tabanı, tanınmış bir hastanenin kardiyoloğunun sağladığı hizmetlerden oldukça memnunsa, bir ortopedist tarafından sağlanan yeni olanakları denemeleri muhtemeldir. Hastalar, daha önce oldukça tatmin edici bir hizmet deneyimledikleri için ek hizmet kategorileri için ödeme yapmaya hazırdır. Bu, markanın finansal değerinde bir artışa yol açar. Böyle bir fenomen, bir markanın vaadi ve hakim imajı açısından ne kadar iyi sonuç verdiğine bağlı olarak tekrarlanacaktır.

İngilizce’de “upsell” olarak bilinen bu ek satış kavramı, sağlık turizminde de sıkça kullanılmaktadır. Örneğin, dişlerine implant yaptırmaya gelen bir sağlık turisti, dudak dolgusu ve botox gibi tedavileri tercih edebilir. Bunun en büyük sebebi, bu tedavilerin implant tedavisine göre çok daha uygun fiyatlı olması, ayrıca prosedürünün kolay, ağrısız ve sonrasında bakım gerektirmeyen bir yapıda olmasıdır. Bundan dolayı, upsell mantığı kullanılarak, sağlık turizminde bir markanın finansal değeri kolayca geliştirilebilir.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!