Sağlık Turizmi Değer Zinciri

sağlık turizmi değer zinciri

Sağlık turizmi yapan kurumlar iki ana kategoriye sahiptir: sağlık kuruluşları ve sağlık turizm acenteleri. Sağlık kuruluşları, esas olarak uluslararası hastaları bulan hastaneler ve kliniklerdir. Acenteler ise yalnızca bir bölgedeki hastanelerle işbirliği yapan ve hastalar ve hastaneler arasında bir arayüz sağlayan daha küçük şirketlerdir.

Bu acenteler, uluslararası hastaların, esas olarak kaynak ülkelerden, yurtiçi sağlık hizmetlerinin maliyetinin bir kısmıyla veya daha kısa bekleme süresiyle uluslararası sağlık hizmetlerine erişmelerini sağlayan küresel sağlık hizmetleri seçenekleri sunar.

Küresel sağlık turizmi değer zinciri, üç ana bölümü olan prosedürel bir süreçtir. Segmentasyon: prosedür öncesi aşama, prosedür aşaması ve prosedür sonrası aşama sırasına göre yapılır.

Ön Prosedür Aşaması

Bu aşamada, sağlık turisti süreci yönlendirmekle ve prosedürü satın alma kararına varmakla meşgul olur. Turist daha sonra biraz hazırlıklı olarak, bazı ilgili bilgileri araştırarak veya genel olarak tercih edilen tıbbi acenteler aracılığıyla prosedüre girer. Bir acentenin temel amacı, sağlık turizmi sürecini koordine etmektir. Sağlık turizmi acenteleri, kendi başlarına tıbbi seyahat düzenlemek yerine bir acente ile çalışmayı daha uygun bulan hastalar için sağlık turizmi sürecine rehberlik eden aracılardır.

Acenteler, hastalara tek noktadan çözüm sunar. Hastalar, acente, hastane, doktorlar, gidilecek ülke, maliyetler, kolaylıklar ve risklerin seçimi dahil olmak üzere bir dizi anahtar konuya ilişkin birçok karar vermek zorundadır. Ön prosedürde acenteler kurtarıcı olabilir.

Prosedür Aşaması

Prosedür aşaması, hastanın varış noktasına ulaşması ve tedavi imkanı sunan hastaneler / hizmet sağlayıcılarla başlar. Bunu genellikle tedavi için ön danışmanlık ve tıbbi prosedürden önce gerekli tıbbi muayeneler takip eder. Bu, protokolün kilit aşamasıdır.

Prosedür aşaması prosedüre hazırlanmayı, bir doktor ve tıbbi ekibin organize edilmesini, ameliyathaneyi, prosedürü, protezleri, tıbbi malzemeleri vb. içerir.

Prosedör Sonrası Aşaması

Tedavi sonrası ikiye ayrılan aşama şu bölümlerden oluşur: ameliyat sonrası bakım ve takip bakımı.

Ameliyat sonrası bakım, doktor ziyaretlerini ve komplikasyonların izlenmesini, hastanede iyileşmeyi ve fizik tedaviyi, tıbbi malzemeleri, yemekleri, hedef ülkede ancak hastane dışında ameliyat sonrası iyileşmeyi içerir.

Takip bakımı, yapılan işlemle ilgili olarak belirli bir süre tıbbi kolaylık sağlama taahhüdüdür. Sağlık turisti, paketin bir parçası olarak tedavi sonrası takip bakımını talep edebilir. Paket satın alan sağlık turistleri, acenteler ve hizmet sağlayıcılar arasında yasal ve resmi bir anlaşma talep edebilir.

Kümülatif faaliyetler bir bütün olarak sağlık turizmini temsil eder ve bu yolculuk, iyi yapılandırılmış ve kapsamlı bir küresel değer zinciri aracılığıyla başarılı ve etkili hale getirilir. Küresel değer zinciri, çeşitli gerekçelerle resmi bir bölümlemeye sahiptir. Bu bölümlemenin ilki dağıtımdır. Dağıtım, sağlık turisti için kazançlı bir paketin tasarlanmasını içerir. Bir sonraki bölüm, hastanın kendi ülkesine dayanan uluslararası taşımacılık ve hedef ülke merkezli bölgesel dağıtım ve taşımacılıktır.

Küresel değer zincirinin ekonomik olarak iyileştirilmesi, endüstriyel yükseltmede iyileştirme seçenekleri tanımlanarak yapılır:

Ürün: Daha yüksek değerli ürünler üretmek

Süreç: Daha gelişmiş teknolojileri üretime dahil etmek

İşlevsel: Daha yüksek değerli işlevlere geçiş

Sektörler arası: Yeni bir sektöre girmek için bir endüstriyel sektörde kazanılan uzmanlığın kullanılması

Yurtiçi politikalar, tur operatörleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla uluslararası pazarlara erişim, beşeri sermaye ve güçlü bir uluslararası imaj, gelişmekte olan bir ülkenin sağlık turizmi başarısını belirleyen faktörlerdir.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!