Sağlık Turizmi Pazarlamasında Kullanılacak 4 Temel Argüman

sağlık turizmi pazarlaması argümanları

Pazarlama, her şeyden önce karşı tarafa bir sebep sunmaktır. Yani karşı tarafın bir ihtiyacını karşılayacağımızı ya da bir sorununu çözeceğimizi çeşitli metodlarla aktarırız. Bu aktarım başarıyla sonuçlandığında, müşteri hizmeti veya ürünü satın almak için kendisine bir sebep bulur.

Pazarlama argümanlarını belirlemek işte bu yüzden önemlidir. Önce, müşterinin neye ihtiyacı olduğunu anlamak zorundayız. Ürünü veya hizmeti tasarlayıp, sonra bu ihtiyacı bu ürüne göre şekillendirmek pek çok zaman başarısızlıkla sonuçlanır.

Bu yazıda, sağlık turizmi pazarlaması argümanlarından bahsedeceğiz.

Ekonomik

Bir Amerikan atasözü “kahkaha en iyi ilaçtır” der. Aynı zamanda bir Amerikalı, “gözyaşı getiren şey ilaç maliyeti” diyor. Tıbbi bozukluk rahatsızlık veriyorsa, bu tür bir bozukluğu tedavi etmek rahatsızlık dolu sorunları da beraberinde getirir. Gelişmiş dünya, tıbbi hizmetlerin maliyeti ile ilgili ciddi sorunlar yaşıyor. Milyonlarca sigortasız hasta uygun fiyatlı bakım arıyor. Bu faktör, gelişmekte olan sağlık turizmi endüstrisi için kilit faktördür.

Ulaşılabilir

Birçok hasta, aradığı tıbbi tedavi kendi ülkelerinde bulunmadığı için seyahat eder. Bu tür seyahatler, sağlık turistinin mevcut en iyi seçeneği tercih etmesini sağlayan “ihtiyaç faktörü seyahati” olarak bilinir. Hastanın ihtiyacının karşılanabilir olması sektöre pozitif katkıda bulunur.

Erişilebilir

Pek çok gelişmiş ülkede hastalar için hizmetler mevcuttur, ancak yüksek talep nedeniyle tedavi ve bakıma erişilemiyor. Bazı ülkelerde, hastalar ameliyat için altı ila on iki ay beklemek zorunda kalıyor. Doğal olarak hasta, kolay erişilebilir bir bakım arıyor.

Ek Faydalar

Bu madde, önceki 3 maddenin arasında en önemli ve en kapsamlısıdır. Birçok hasta, yurtdışında tedaviden yararlanırken aynı zamanda ek fayda sağladıkları için seyahat etmektedir. Daha iyi bakım, modern teknoloji, en son tıp teknikleri, daha iyi misafirperverlik, kişiselleştirilmiş bakım veya mahremiyet ek faydalar arasında sayılabilir. Sağlık turistleri bu faydaların pek çoğunu kendi ülkesinde bulamaz, veya bu hizmetlere ulaşabilmek için astronomik ücretler zorunda kalır. 

Yukarıdaki 4 faktör, hastaları yurtdışında tedavi aramaya iten başlıca faktörlerdir. Benzer şekilde, sağlık turizm endüstrisinin evrimi 4 ana itici gücünü içerir. Bu itici güçleri anlamak ve pazarlama stratejisinin temeline yerleştirmek daha başarılı bir strateji geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!