Sağlık Turizmi Pazarlama Stratejinizi Geliştirecek 7 Faktör

sağlık turizmi pazarlaması için 7 öneri

Bu yazıda, sağlık turizmi pazarlaması için 7 öneriden bahsedeceğiz. Bu öneriler pazarlama stratejileriniz geliştirmeye yardımcı olabilir.

Hizmet

Hizmetin üç düzeyi vardır:

  • Temel Hizmet Düzeyi,
  • Artırılmış Hizmet Seviyesi,
  • Somut Hizmet Düzeyi

Temel hizmet seviyesi, müşterinin önemli ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlar. Somut hizmet seviyesi, ürünün görünümünü yönetir. Artırılmış hizmet seviyesi, temel teklife ek hizmetlerin eklenmesidir. Örneğin. Bir restoranın temel hizmeti müşterilere kaliteli bir yemek sunmayı, ikincil hizmeti de onlara iyi bir ambiyans sağlamayı içerir.

Fiyat

Hizmetlerin fiyatlandırması, çeşitli nedenlerle ürünlerin fiyatlandırılmasından çok farklıdır. Maliyete dayalı veya pazara dayalı, kâr odaklı veya müşteri odaklı, açık rekabet veya devlet tarafından yönetilen bir sektör vb. gibi nedenlerle hizmetlerin fiyatlandırılması değişkenlik gösterir. Pazarlama stratejinizi oluştururken hedef kitlenizi ve marka konumunuzu çok iyi analiz etmelisiniz. Bu sayede fiyatlamanızı doğru yaparak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Tanıtım

Tüketiciler, yeterli bilgi almadan ve hizmet sağlayıcının itibarına ikna olmadan hizmet satın almayacaklardır. Bununla birlikte hizmet sağlayıcının yanı sıra hizmeti de tanıtmanız gerekmekte.

Yer

Hizmetlerin ayrılmaz oluşu, hizmet sağlayıcıların hizmeti maliyetlerin düşük olduğu bir yerde üretip talebin yüksek olduğu bir yerde satmasını imkansız kılmaktadır. Bu nedenle, pazarlama kanalını kullanma şansı sınırlıdır. Odak noktası, Zaman, Hız, Kalite ve maliyet konusunda en iyisi olarak kendinizi tanıtmak olmalıdır.

İnsanlar

Hizmet sektörü insanlar olmadan düşünülemez. Bir hizmet organizasyonun ilk etkileşim noktası insandır. Bu durumun farkında olan markalar personellerine yatırım yaparlar. Şirket içi eğitimlerle personellerin müşteri deneyimi konusunda iyileşme çabaları uzun vadeli marka imajına katkıda bulunacaktır.

Süreç Yönetimi

Tutarlı hizmet ve sunum kalitesini sağlamak için süreç yönetimi esastır. Bir hizmet firmasını diğerinden ayıran şey süreç yönetimidir.

Hizmet sunum sürecinin yönetimi, hizmetlerin kalitesini, değerini ve müşteri memnuniyetini belirler. Süreç, tutarlı kalite, güvenilirlik ve standart sağlamalıdır. Marka, müşterilerinin mutlak memnuniyeti için süreç yönetimi belirlemeli ve sürekli geliştirmelidir.

Somut kanıt

Hizmetlerle ilişkili soyutluk unsuru, müşterilerin bir hizmetin kalitesini değerlendirmesini zorlaştırır. Bu nedenle, pazarlamacılar somut bir kanıt sunmaya çalışıyor.

Personel tarafından giyilen üniforma

Ambiyans

Şirket logosu

Müşteriler hizmeti göremezler, ancak hizmetin çeşitli somut özelliklerini kesinlikle görebilirler. Somut kanıta logolar, etiketler, taşıma çantaları, biletler, iç mekanların renkleri ve ofis-iç ve dış mekanların tasarımı gibi örnekler verilebilir. Bunların yanında araç kiralama hizmetlerinde araç tipi, araç modeli, temizlik ve şoförün dış görünüşü de dikkat edilmesi gereken somut kanıtlar arasında sayılabilir. 

Kanıtlar, müşteri için görünürlük ve şirketin varlığını ifade eder. Bir müşteri, somut kanıtlar hakkındaki algılarına dayanarak satın alma kararını verir.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!