Sağlık Turizminde Marka Oluşturma Hakkında

sağlık turizminde marka oluşturma

Sağlık turizminde marka oluşturma süreci, diğer sektörlerde olduğu gibi belli aşamalar içerir. Başarılı bir marka imajı olmadan uzun vadeli sürdürülebilir bir başarı yakalanamayacağı için bu aşamaları titizlikle takip etmek ve uygulamak çok önemlidir. Sağlık sektöründe oluşturulan bir marka, bir hastanenin veya tıbbi hizmetin itibarını ve imajını kamuoyuna aktaran itibari bir değerdir.

Bir sağlık markasının geliştirilmesinde:

  • Ürün veya hizmete bir isim üzerinden kimlik vermek ilk adımdır. Bu kimlik, her zaman belirli bir ürün / hizmetle ilişkilendirmek için kullanılacağından dikkatlice seçilmelidir.
  • Marka geliştirmedeki ikinci adım, markanın tanınırlığını arttırmaktır; bu, kimlik için bir sembol, aynı zamanda ilişkilendirmesi kolay ve akılda kalıcı bir öge sağlayarak yapılır.
  • Marka geliştirmenin üçüncü adımı, marka adına her zaman konuşacak, kişiliğini ve imajını yansıtacak bir marka imajı oluşturmaktır. Sağlık hizmetleri markaları, marka tanımlaması için bir marka adı oluşturmanın yanı sıra, markalarının görsel olarak tanımlanmasını kolaylaştıran akılda kalıcı logolar da tercih etmektedir. Görsel olarak çekici olan resimli bir sembol, hastalarla iletişim kurmaya yöneliktir. Çekici bir görsel logonun ardındaki konsept, markanın tüm yönleriyle birlikte bilişsel olarak hastaya bağlanmasını sağlamaktır.

Marka İmajının Güçlendirilmesi

Sağlık turizmi sektöründe, rekabet çok yüksek olduğu için marka imajı oluşturmak zorlu bir iştir. Zorlu rekabetin yanı sıra, marka oluşturma ve pazarlama ile ilgili çeşitli kurallar, markanın kapasitesini ve algılanan potansiyelini sınırlar. Sağlık sektöründeki markalar, büyük ölçüde hastaların güveni temelinde geliştirilir. Muhtemel hastalar, eğitim ve bilgi seviyesinden bağımsız olarak, bir sağlık hizmetini alacağı doktora veya hastaneye karar verirken ailelerine, arkadaşlarına ve meslektaşlarına danışır.

Örneğin, bir aile üyesi bir doktordan sağlık hizmeti alıyor ve bunu tatmin edici buluyorsa, aynı doktoru başka bir aile üyesine veya arkadaşına önerecektir. Sağlık sektöründe güven zamanla gelişir, ancak her memnun hasta bu güveni yayarak bu süreci hızlandırır. İlişkiler kurarak, marka değerini ileterek ve hastanın güvenini kazanmak için samimi bir istek göstererek hastaların güvenini sağlamak ve sürdürmek, daha iyi ve sağlam bir marka değerinin oluşturulmasına yol açar.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!