Sağlık Turizminde Pazarlama Eğilimleri

sağlık turizminde pazarlama eğilimleri

Her zaman dinamik olan küresel sağlık turizmi sektörü, çok kısa aralıklarla yeni trendler belirleyerek sürekli olarak gelişmektedir. Sağlık turizminde pazarlama eğilimleri de bu yüzden sürekli değişiklik gösteriyor. Bu durum hem sağlık uzmanlarına hem de pazarlamacılara hem fırsatlar hem de zorluklar sunuyor.

Daha yeni trendler gelişse de, uzun süredir devam eden eğilimleri de takip etmek zorunludur çünkü bunlar tüketicilerin kalıcı temel davranışları haline zaten gelmiştir. 

Günümüzde sağlık hizmetlerinden yararlanırken karar verme yeteneğinin büyük ölçüde doktorlardan hastalara doğru kaydığını gözlemlemek ilginçtir. Artık eski zamanların aksine hem pek çok doktor ve sağlık tesisi var hem de hastalar internette araştırma yapabiliyorlar. Bu sayede hastalar mevcut seçenekler arasından en iyisi olduğuna inandığı tesisi ve doktoru seçebiliyor.

Sağlık Turizminde Pazarlama Eğilimlerine Giriş

Sağlık turizmi sektöründe başarının anahtarlarından biri potansiyel hastaların eğilimlerine uygun aksiyonlar almak iken, aynı zamanda yeni eğilimlere öncü olmak için çalışmalar yapmaktır. Ancak her işte olduğu gibi, bir şeyde öncü olabilmek için öncelikle mevcut eğilimi iyi öğrenip analiz etmekte fayda var. Şimdi, sağlık turizminde pazarlama eğilimlerine göz atalım.

Sosyal Medya Platformlarının Artan Etkisi

Sosyal medya platformlarının popüleriteleri rakipsizdir. Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlar sağlık hizmetleri hakkında doğru bilgileri bulmak için artık pek çok hastanın ilgisini çekiyor. Whatsapp, Telegram, ve Messenger gibi mesajlaşma uygulamalarının da giderek daha çok kişi tarafından kullanılmaları da hasta davranışına etki ediyor. Birçok gelişmiş ülkede, bu uygulamalar müşteri ve kurum arasında oldukça farklı türde güvenilir bir ilişki kuran gerçek zamanlı etkileşimler sağlıyor. Bu uygulamalarla daha heyecan verici pazarlama ve reklam stratejileri oluşturmanın marka algısına pozitif katkılarda bulunacağına inanıyoruz.

Burada üzerinde düşünülmesi gereken en önemli konu hastaların şikayetleri ile ilgili bir sağlık kurumuna başvurmadan önce sosyal medya platformlarında araştırma yapmasıdır. Potansiyel müşterilerinize güven veren bir marka algısı oluşturmak için bu platformlara yatırım yapmalısınız. Doktor veya klinik sahibi iseniz sosyal medya platformlarında pazarlamayı nasıl yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda işin uzmanı bir dijital ajanstan yardım alabilirsiniz.

Canlı Videolar

En güvenilir sağlık hizmeti markasını ararken, markalı sağlık hizmeti sağlayıcılarından gerçek zamanlı beslemelere dayalı canlı videolar, müşteri güvenini daha hızlı artıracaktır.

Hızlı bağlantılarla ve hızlı geri bildirim sistemleri ile karşılaşan hastalar, seçimlerine çok hızlı bir şekilde karar verebilirler. Sağlık hizmetleri pazarlaması, artan rekabetten dolayı hastaların ilgisini çekebilmek için daha yaratıcı video içerik stratejileri üretmek zorunda kalacak.

İçerik Paylaşımı

Birçok bilgi, aynı zamanda sağlık hizmetleri pazarlamacılarının ana kapısı olan internet aracılığıyla milyonlarca kişiye ulaşıyor. İçerik paylaşımı, ilgili maliyet tasarrufu seçenekleri için sürekli olarak araştırma yapan potansiyel hastalara ulaşmaya yardımcı olacaktır.

Kaliteli ve bilgilendirici içerikler, sağlık markasının otoritesini güçlendirir. Bu nedenle, zorlu rekabetin ortasında, trend, anlaşılması ve paylaşılması kolay okunabilir içerik oluşturmak olacaktır. Ancak fazla içerik üretmeye çalışırken gereksiz içerik üretmemeye dikkat etmekte fayda var. Bu durum sağlık turistlerinde kafa karışıklığına sebep olabilir ve iyi içeriklerinizin kalitesini gölgeyebilir.

Mobil Uyumlu Web Siteleri

Etkili bir pazarlama stratejisi planlıyorsanız, web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmeniz gerekiyor. Mobil cihazlardan yapılan aramaların sayısı her geçen gün artıyor. 

Akıllı telefonlar artık bilgi almak, paylaşmak ve karar vermek için en çok kullanılan cihazlar haline geldi. Bu nedenle, pazarlama içeriğinizin mobil ekranlarla uyumlu olduğundan ve web sitesinin hızlı çalıştığından emin olun.

Kişiselleştirilmiş Mesajlar

Sağlık hizmetleri, diğer sektörlerden çok daha fazla kişiselleştirilmiş mesaj gerektirir. Bu nedenle eğilim, geleneksel reklamcılık ve pazarlamadan sapmak ve bireyin ihtiyacına göre kişiselleştirilmiş mesajlar iletmeye odaklanmaktır.

Müşterilere Bulundukları Yere Göre Ulaşmak

Sağlık hizmeti alırken önemli olan bir faktör, yakınlıktır. Akıllı telefonların sağladığı konum bilgilerine göre, pazarlamacıların ve reklamcıların potansiyel sağlık turistlerine bulundukları konuma göre ilgili bilgileri göndermesi ve kendilerini göstermesi büyük bir fırsattır.

Müşteriyi yakındaki tesisler hakkında uyarmak son derece faydalıdır. Ayrıca, lokasyon bazlı pazarlama, hedef kitleyi daraltıp verimli hale getirebilir. Örneğin, 50 bin kişiye ulaşıp aralarından sadece 500 kişiyle satış görüşmesi yapmak yerine, sizinle gerçekten alakalı ve bulunduğunuz konuma yakın olan 10 bin kişiye ulaşıp yine 500 kişiyle satış görüşmesi yapabilirsiniz. Bunun sebebi hizmetleriniz ile ilgilenmeyen insanları ikinci senaryoda hedef kitleden çıkarmış olmamızdır. Bu sayede pazarlama ve reklam maliyetlerini düşürüp daha verimli bir satış süreci elde edebilirsiniz.

Büyümek İçin Teletıp’dan Yararlanma

Teletıp’ın ortaya çıkışı, sağlık sektöründe büyük bir dönüm noktasıdır. Gerekli tıbbi bakım ve destek için herhangi bir uzak konumdan bağlanabilirlik kolaylığı, teletıpı oldukça popüler hale getirdi. E-postalar ve kısa mesajlar yoluyla hastalarla bağlantı kurmak ve çevrimiçi gerçek zamanlı doktor hasta konsültasyonu, COVID-19 sırasında daha da önemli hale gelmiştir. Fiziksel temasın hızla azaldığı bu günlerde teletıp mali anlamda pek çok tıbbi tesise kaynak sağlamaktadır.

Bilgilendirilmiş Hasta Sayısının Artması

İnternetin her yerde rahatlıkla bulunabilmesi ve kolayca dünya ile bağlantı kurmamıza yardımcı olan akıllı telefonların her yerden kullanımı sayesinde, hastalar / müşteriler artık daha iyi bilgilendiriliyor ve bir sağlık hizmeti sağlayıcısı seçerken kendi kararlarını alıyorlar.

Sağlık turistleri, sağlık hizmeti sağlayıcısına ilk randevu çağrısını yapmadan önce onlarca bilgi toplarlar. Bugün hastalar sağlık hizmetlerinden yararlanırken tereddüt etmeden derecelendirmelerini, geri bildirimlerini ve deneyimlerini yayınlıyorlar. Potansiyel sağlık turistleri ise bu deneyim ve geri bildirimlerden sonuna kadar faydalanıyorlar. Bu durum da sağlık kurumlarının internet üzerinden yapılan derecelendirmelere, verilen geri bildirimlere ve hasta deneyimlerine ne kadar çok önem vermesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!