Sağlık Turizminde Sosyal Medya Pazarlaması

https  www.medsydigital.com 15 etkili sosyal medya pazarlama stratejisi

Sosyal medya, başkalarıyla etkileşime girmenize ve çevrimiçi topluluklar aracılığıyla içerik paylaşmanıza izin verdiği için pazarlamanın önemli bir parçasıdır. İşte bu yüzden sağlık turizminde sosyal medya pazarlaması giderek önemli hale geliyor. Markalar sosyal medyanın potansiyel gücünü geçtiğimiz yıllarda fark etti ve kendi markalarını veya ürünlerini tanıtmak için kullanmaya başladılar. Geleneksel reklamcılığın yanı sıra, sosyal medya satıcılar ve alıcılar arasında iki yönlü iletişime yardımcı oluyor.

Sosyal medya, bir işletmenin veya markanın reklamını yapmak ve tanıtmak için düşük maliyetli bir yöntemdir. Sosyal medyanın bir başka avantajı, bir çevrimiçi işletmenin, satışlarını ve karını en üst düzeye çıkarması için çok önemli olan web sitesi trafiğini yönetmektir. Sosyal medya pazarlaması, potansiyel müşteriler oluşturmak ve pazarda güçlü olmak için harika fırsatlar sunar.

Sosyal Medyanın Önemi

Sosyal medya pazarlaması, tüketiciler ve müşterilerle uzun vadeli ilişkiler kurmada çok önemlidir. Geleneksel pazarlamadan farklı olarak iletişim iki yönlüdür.

Sosyal medyayı kullanmanın en büyük faydası, büyük fırsatlar sunarken düşük maliyetli olmasıdır. Bu sayede herhangi bir şirket pazar araştırması yapabilir, potansiyel müşteri yaratabilir ve tüm dünya ile etkileşim kurabilir.

Bir sonraki fayda, herhangi bir çevrimiçi işletme sahibinin bildiği gibi, satış için gerekli olan web sitesi trafiğidir. Pazarlamacılarının yüzde 80’inden fazlası, sosyal pazarlama çabalarının işletmelerin web sitesi trafiğini artırdığını söylemektedir. Bunlar, potansiyel yaşam boyu sadık müşterilerin tüm dikkatlerini başarılı bir sosyal medya pazarlaması ile ilgilidir.

Sağlık Turizminde Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya, insanlarla kısa sürede etkileşim kurmanın en popüler ve en kolay yollarından biridir. Sağlık turizmi sektörü de hastaları ile bağlantı kurmak için sosyal medya pazarlamasından yararlanıyor.

Günümüzde sağlık sektörü büyük ölçüde potansiyel hastaları hizmetler hakkında başarılı bir şekilde bilgilendirmeye dayanmaktadır. Bu, prosedür seçeneklerini, sağlık bakım tesisinin kalitesini, seyahat ve konaklama düzenlemelerini, turizm fırsatlarını ve diğer önemli şeyleri içerir.

Facebook, Twitter, Instagram vb. sosyal medya platformlarında, dünyanın her yerinden hastalar, doktorlara kolayca bağlanabilir ve tedavi prosedürü ile ilgili sorularını sorabilir. Hastalar, sağlık raporlarını kolayca paylaşabilir ve doktorun tavsiyelerine göre tedaviyi seçebilirler. 

Dijital pazarlama teknikleri gün geçtikçe gelişiyor ve işletmeler arasında büyük önem kazanıyor. Sosyal medya pazarlaması, günümüzde çoğu işletme tarafından kullanılan en popüler ve etkili dijital pazarlama araçlarından biri haline geliyor. Şu an neredeyse her insan sosyal medyayı kullanıyor. Bundan dolayı sosyal medya aracılığıyla insanların dikkatini çekmek diğer yöntemlere göre çok daha kolay hale geliyor.

Sosyal Medya Pazarlaması Önemli Bir Rol Oynayabilir mi?

İnsanların paylaşılan deneyimlere inanma olasılıkları daha yüksektir ve sosyal medyanın iki yönlü etkileşim sağlaması bu amaca hizmet eder. Potansiyel sağlık tursitleri, sadece destinasyon ve klinik seçimi ile ilgili gerekli bilgi toplama araştırmasını yapmakla kalmaz, aynı zamanda daha önce bu seyahati yapmış kişilerden yaşadıkları tecrübeleri öğrenir.

2014 yılında yapılan Pew Anketi, Amerikalıların yaklaşık %72’sinin çevrimiçi olarak sağlık bilgilerini araştırdığını ortaya koydu. Her 4 kişiden 1’i, diğer insanların çevrimiçi olarak paylaşılan benzer koşullarla ilgili deneyimlerini okudu. Günümüzde, hasta deneyimlerinin paylaşılması sağlık turizmine ivme kazandırmaktadır.

Yaygın kanının aksine, Google arama her zaman doğru cevabı sağlamaz:

Google arama trendlerini izlerseniz, her 20 aramadan 1’i sağlıkla ilgilidir. Doktorların yaklaşık %85’i, hastaların Google algoritması tarafından büyük ölçüde yanlış yönlendirildiğini düşünüyor. Potansiyel müşteriler, sorunlarını çözmek için her zaman gerçek bilgileri arıyorlar.

Sosyal medya, sağlık turizmin pazarlamasında birçok fayda sağlar:

 • Çevrimiçi bir itibar oluşturmak
 • Paylaşılan deneyimler aracılığıyla hizmet kalitesinin ölçülmesi ve karşılaştırılması
 • Yeni müşteriler / hastalar edinmek
 • Bire bir etkileşim yoluyla iletişimde sürekliliği sağlamak
 • Güven ve güvenilirlik inşa etmek
 • Marka değerini artırmak

Aşağıdaki gerçekleri ve rakamları gözlemleyelim:

 • Tüm internet kullanıcılarının% 72’si artık sosyal medyada aktif
 • 18-29 yaşındakilerin kullanma oranı % 89
 • 50-60 yaş grubunun% 60’ı sosyal medyada aktif
 • 65 yaş üstü grubun % 43’ü sosyal medyayı kullanıyor
 • Ülkeye göre saat başına Facebook’ta harcanan süre ABD’de saatte 16 dakika, Avustralya’da 14 dakika ve İngiltere’de 13 dakika
 • Kullanıcıların% 71’i sosyal medyaya cep telefonundan erişiyor

Artan internet ve sosyal medya kullanıcılarının sayısı ile sağlık turizm şirketleri, sosyal medya platformlarında profiller oluşturur ve işletmelerinin reklamını yaparlar. Bu platformlarda sergilenen promosyonlar ve tekliflerle daha fazla sağlık turistinin ilgisini çekebiliyorlar.

Sosyal medya platformları, sağlık turizmi yapan kurumların daha geniş bir hedef kitleye hitap etmesini de sağlamaktadır. Örneğin, Hindistan’daki bir sağlık turizmi kurumu artık hizmetlerini Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları aracılığıyla tanıtarak ABD ve İngiltere’deki potansiyel müşterilerine tanıtabilmektedir.

İnsanlar da giderek daha fazla sosyal medya dostu hale geliyor ve sevdikleri şirketler (bizim durumumuzda bu şirketler sağlık turizmindeki hizmet sağlayıcılar oluyor) hakkındaki kişisel görüşlerini ve deneyimlerini paylaşma eğiliminde. Giderek daha fazla sayıda sağlık turisti, doğrudan sağlayıcıyla iletişime geçerek elde edilen ayrıntılardan ziyade bu bilgilere odaklanmayı tercih ediyor.

Araştırmalar, sosyal medya içeriğinin, sağlık turistlerinin karar verme şekillerini etkilediğini ortaya koyuyor. Bu nedenle, sosyal medya aracılığıyla yapılan olumlu bir referans, sağlık turizmi yapan kurumlar için en çok arzu edilen durum haline geliyor.

Sağlık turizm pazarlamasının başarısı, potansiyel hastaların prosedür seçenekleri, sağlık tesisinin kalitesi, seyahat ve konaklama düzenlemeleri, turizm fırsatları ve gidilecek ülke hakkında başarılı bir şekilde bilgilendirmeye bağlıdır.

Kişiselleştirilmiş Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Kişiselleştirme, sağlık turizm sektöründe başarının anahtarıdır. Her ne kadar sağlık sektöründen bahsetsek de, sağlık turizmindeki yaklaşım hizmet sektöründeki yaklaşımlar ile benzer olmalıdır. Aynı hizmet sektöründe olduğu gibi, her müşterini özel ilgiyi sever ve bu sayede gereksinimlerinin doğru olarak karşılandığını hisseder.

Aşağıda listelenen öneriler kişiselleştirilmiş sosyal medya pazarlamasını daha başarılı yapabilmenize yardımcı olacaktır.

 • Kişisel incelemelerle birleştirilen çevrimiçi hekim incelemeleri, kliniklerin, hastanelerin ve mükemmeliyet merkezlerinin büyümesini sağlayacaktır.
 • Doktorlarla Canlı Etkileşim fırsatları yaratın
 • Sosyal medyada iyi bir dinleyici olmak marka itibarı oluşturmak için önemlidir
 • Potansiyel müşterilerinizle ne kadar iyi ve ne kadar hızlı etkileşim kuruyorsunuz? Cevabınızı almak için uzun süre beklemek zorunda mı?

“Kişiselleştirme” faktörüne ne kadar çok dikkat ederseniz, potansiyel müşterileriniz sizi o kadar çok takip edecek ve izleyecektir.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!