Sosyal Medya Pazarlamasında Kesinlikle Kullanmanız Gereken 3 Platform

sağlık turizminde kullanılması gereken sosyal medya platformları

Sağlık turizmi sektörünün küreselleşmesi ve sosyal medya platformlarının hızla artan popülaritesi, sektördeki pazarlama eğilimlerini bu yönde şekillendiriyor. Sağlık sektörü sosyal medya pazarlamasına yönelmiş durumda. Artık sağlık tesisleri ve doktorlar hem bilgi birikimlerini, hem de tedavi ettikleri hastalarından aldıkları sonuçları ve geri bildirimlerini sosyal medya yoluyla takipçileriyle paylaşıyor. Bu sayede tek içerik ile yüz binlerce kişiye ulaşılabiliyor ve tanınırlık hızla artırılıyor. Peki, sosyal medya pazarlamasında hangi platformları kullanmamız gerekiyor? Bu yazımızda sağlık turizmi pazarlamasında kesinlikle kullanmanız gereken 3 platformu anlatacağız.

Sağlık Turizmi İçin Facebook

Facebook en eski ve en popüler ağ sitelerinden biridir. Facebook’taki enerjik bir reklam kampanyası milyonlarca insana ulaşma potansiyeline sahiptir. Bundan dolayı Facebook, sosyal medya pazarlamasında kullanılan en önemli platformlardan biridir. İşletmeler, bir izleyiciyi kendi lehlerine çevirebilecek hizmetlerinin ve ürünlerinin reklamlarını yapmak ve marka mesajlarını müşterilerine aktarabilmek için Facebook üzerinde sayfalarını oluşturabilirler. Bir işletmenin Facebook sayfası, marka ismi, web sitesi adresi, telefon ve faks numaraları ve konum gibi olası tüm iletişim bilgilerini içermelidir.

Facebook ile ilgili bazı istatistikler ise şu şekilde:

  • Şu anda 1,15 milyardan fazla Facebook kullanıcısı var
  • Facebook kullanıcılarının %23’ü günde en az 5 kez giriş yapıyor.
  • Amerikalıların %47’si, Facebook’un satın alma işlemlerinde kararlarını en çok etkileyen platform olduğunu söylüyor.
  • Pazarlamacıların %70’i yeni müşteriler kazanmak için Facebook’u kullanıyor.

Potansiyel Sağlık Turistleri ile bağlantı kurmak için Facebook'u kullanma

Sağlık turizmi sektörünün, bugün insanlar üzerindeki etkisi nedeniyle sosyal medya pazarlamasını kullanarak yararlanacakları pek çok şey var. Facebook gibi sosyal medya kanalları, daha fazla sağlık turistine ulaşabilmek için etkili bir çevrimiçi tanıtım stratejisi olabilir.

Çevrimiçi bir tanıtım kanalı olarak Facebook, tıp pratisyenleri ve hastalar arasında iki yönlü iletişime izin vererek sağlıklı ilişkiler kurulmasına olanak tanır. Peki Facebook’u bu bağlamda nasıl lehimize kullanabiliriz?

Facebook Varlığınız Hakkında Haber Verin

Facebook’u satış miktarınızı ve web site trafiğinizi artırmak için kullanmayı düşünmeden önce, işletmenizin Facebook’ta var olduğunu duyurmanız gerekir. Bugün dünya çapında milyarlarca insan Facebook kullanıyor. Bir işletme olarak, hali hazırda zaten bir web sitesi sahibi olmanız gerektiğinden, bu yolu kullanarak tüm web site trafiğinizin facebook sayfanızdan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu nedenle, Facebook simgenizi web sitenize ekleyerek sitenizin mevcut trafiğinden yararlanabilirsiniz. Bu, potansiyel müşterilerin simgeye tıklamasına ve Facebook sayfanıza yönlendirilmesine olanak tanır. Potansiyel müşterilerinizden oluşan bir takipçi kitleniz oluştukça, Facebook da kendi algoritmasını kullanarak hedef kitlenize benzer kişilere sizin sayfanızı önermeye başlayacaktır.

Facebook Reklamlarını Dikkatlice Oluşturun

Potansiyel olarak daha fazla sağlık turisti çekmenin bir yolu da reklamlardır. Facebook kullanıcılarına sunduğu altyapılar sayesinde işletmelere reklam verme olanağı sağlıyor. Ayrıca Facebook, bu reklamların sadece hedef kitlenize ulaşabilmesi için de size bazı sorular soruyor. Bu sayede daha verimli bir reklam kampanyası yapabiliyorsunuz.

Sağlık Turizmi İçin Instagram

Sosyal medya pazarlamasında sıkça kullanılan bir diğer platform ise Instagram. Instagram’ın amacı sıkı bir şekilde fotoğraflara odaklanmıştır ve ziyaretçiler esas olarak fotoğraflara bir göz atmak için buradalar. Bu, reklamverenin sorumluluğunu artırır. Mümkün olduğunca göz alıcı fotoğraflar paylaşması gerekiyor. Bir kuyumcu, ürünlerini tanıtmak için stratejik olarak yerleştirilmiş mücevher fotoğraflarını tasvir edebilir.

Son zamanlarda Instagram’ın bünyesine eklediği Reels ve IGTV gibi altyapıları da kullanarak çeşitli video içerikleri hazırlayabilir ve reklam stratejinizi zenginleştirebilirsiniz. Bu altyapılarda sosyal kanıtlar, doktor röportajları ve sağlık turizmi organizasyonunuz ile ilgili her türlü içeriği paylaşabilir, bu sayede geniş kitlelerden potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Sağlık Turizmi İçin Youtube

Youtube, Instagram ve Facebook kadar verimli olduğu düşünülmese de, sosyal medya pazarlamasında kullanılan ve yüksek potansiyele sahip bir platformdur. Çevrimiçi bir video sitesini izlemek, bir Facebook veya Twitter sayfasını açmak ve buradaki sayfaları incelemek kadar karmaşık değildir. Seçtiğiniz bir videoyu izlemek için kayıt olmanız gerekmez. YouTube gibi sitelerin ayakta kalmasına yarayan en büyük etkenlerden biri de budur.

Aynı IGTV ve Reels örneğinde olduğu gibi, Youtube üzerinden pek çok video içeriği yayınlayarak hem kendi bilgi birikiminizi artırıp, hem de müşterilerinizin en iyi şekilde bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca farklı platformlardaki sosyal medya hesaplarınız ve web sitenizdeki trafiği de kısayollar kullanarak birbirleri arasında paylaştırabilirsiniz. Bu sayede, örneğin, reklamınızı görüp Instagram hesabınızı ziyaret eden bir kişi, hesapta yer alan diğer sosyal medya ve web sitesi bağlantılarını kullanarak internetteki tüm dijital içeriğinize erişebilir ve sizi daha iyi tanıyabilir.

Etkili Sosyal Medya Pazarlamasına Bir Örnek: @DocVegas

Sosyal medyanın Las Vegas’ta sağlık turistlerini cezbetmedeki rolü son zamanlarda haber başlıkları haline geldi. Önde gelen bir plastik cerrah olan Dr. Chris Khorsandi, DocVegas Instagram hesabını kurarak tecrübelerini ve hayatını paylaşmaya başladı. Instagram’da 175 binden fazla takipçisi bulunan Dr. Khorsandi’nin yayınları düzenli olarak binlerce ziyaretçi tarafından görüntüleniyor. Özetle Dr. Khorsandi, sosyal medya pazarlamasının gücünü kullanabilmiş bir doktor.

Dr. Khorsandi plastik cerrahinin ayrıntıları ile ilgili benzeri görülmemiş bir yaklaşım kurgulayarak, kendisiyle potansiyel müşteriler arasında sağlam bir köprü oluşturmayı başardı. Bu yaklaşım ile müşterinin algılarını değiştirerek, onlara uzun zamandır düşündükleri fakat henüz hakkında aksiyon almadıkları tedavileri olmaları için ilham veriyor. İçeriklerinde bol miktarda hasta deneyimi, tedavi ettiği ünlü mankenler ile röportajlar, hastaları bilgilendirici soru-cevap yayınları, katıldığı konferanslarla ilgili bilgiler ve onu takip edenlere kendisinin “insani” yönünü gösteren anılarını kullanıyor. Bu sayede kendisine hayran bir takipçi kitlesi ediniyor ve gittikçe popülerleşiyor. Dr. Khorsandi, sosyal medya pazarlamasının ne kadar etkili olabildiğini gösteren bir örnek.

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!