Sağlık Turizminin 10 Temel Faydası

sağlık turizminin faydaları

Sağlık Turizminin Faydaları Ne Şekilde Ortaya Çıkıyor?

Gelişmiş ülkelerde yüksek maliyetli olarak sunulan ancak ikinci ve üçüncü dünya ülkelerinde benzer kalite ile düşük maliyetlerde ulaşılabilen tedaviler sağlık turizmi sektörünün başlamasında önemli bir rol oynadı. Yıllar geçtikçe, Sağlık Turizminin faydalarını görüyor ve anlıyoruz. Sağlık Turizminin büyümesi ile birlikte artan rekabet, ülkelerin sağlık hizmetlerini geliştirmeye yönelmesine, tıpta son gelişmeleri takip edip en son teknolojiyi hastalarına sağlamalarına önayak oluyor. Ayrıca sağlık turistlerinin aldıkları tedaviyi güzel bir turizm deneyimi ile birleştirmek istemeleri,  ülkeleri, bünyelerinde bulunan turizm hizmetlerini de geliştirmeye itiyor.

Tüm bu gelişmeler, sağlık turistlerinin alacağı hizmetlerin kalitesini artırıyor ve onlara kendi ülkelerinde bulamayacakları avantajlar sağlıyor.

Sağlık Turizminin yabancı hastalara sağladığı 10 adet temel fayda aşağıdaki gibi sıralanabilir.

1. Satın Alınabilirlik (Maliyet Tasarrufu)

Sağlık Turizminin yaygın popülaritesinin ardında yatan temel neden, uygun fiyatta olmasıdır. Başka bir ülkeye seyahat etmek, o ülkede konaklamak ve tedavi olmak için ödenen ücret, hastanın kendi ülkesinde yalnızca tedaviye ödeyeceği ücretten daha düşüktür. Düşük işgücü maliyeti, orta tarafların daha az katılımı, uygun malzemeler ve düzenlemeler nedeniyle, Sağlık Turizminin sunduğu sağlık hizmetleri, hastalar için her zaman karşı konulamaz olmuştur. 

Maliyet odaklı Sağlık Turizmi sadece sigortalı hastalar için değil, aynı zamanda sigortasız olanlar için de birçok faydaya sahiptir. Sağlık Turizmi, sigorta poliçesi teminatı kapsamına girmeyen bazı ameliyatlar veya tıbbi prosedürler için mükemmel bir çözümdür.

Yabancı ülkelerdeki sağlık hizmeti maliyetlerini birçok faktör düzenler. Seyahat masrafları, konaklama masrafları, yemek masrafları, sağlık hizmetleri masrafları vb. Ayrıca coğrafi konum, tüm sürecin tahmini maliyetini belirlemede önemli bir rol oynar. İnsanlar tek bir seyahat ile yüzde 25 ile 80 arasında tasarruf edebilir.

2. Kolay Erişilebilirlik, Anında Tedavi

Sağlık Turizminin hızlı ve kolay erişilebilir olması, yabancı hastaların bir başka tercih nedenidir. Türkiye, Tayland, Malezya, Hindistan, Singapur, Tayvan gibi gelişmekte olan ülkelerin sunduğu hizmetler, gelişmiş ülkelerin vatandaşlarına sunduğu hizmetlerden çok daha hızlı olduğu için bu ülkeleri tercih eden sağlık turisti sayısı her geçen gün hızla artıyor. Bu durum özellikle acil tedaviye ihtiyacı olan hastalar için çok önemli bir kriter.

Genellikle, Kanada, Birleşik Krallık vb. ülkeler, aynı anda birkaç hastaya hizmet vermek için aşırı zorluklarla karşılaşan bir halk sağlığı sistemi yürütür. Sonuç olarak, hastalığının aciliyetinden bağımsız olarak tüm hastaların gerekli tedavileri almak için beklemesi gerekir. Sağlık sektöründe yaşanan uzun bekleme süreleri, kronik hastalıklardan muzdarip olanlar veya acil ilaç ihtiyacı olanlar için oldukça sorunlu bir durumdur. Sağlık Turizmi, bu kişiler için en iyi alternatif olarak görülür çünkü sağlık hizmetlerine kolay erişim ve hızlı tedaviler sunmaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerin halk sağlığı sistemleri yoktur ve bu nedenle bekleme listeleri de yoktur. Bu yerlerde her hasta “öncelik” olarak kabul edilir, bu da tüm sistemi gerçekten şaşırtıcı derecede hızlı hale getirir. Bu ülkelerdeki tüm önde gelen hastaneler ve bakımevleri, yüksek nitelikli ve deneyimli doktorlar, hemşireler ve diğer personel ile donatılmıştır. 

En gelişmiş tıbbi ekipmanların yanı sıra sofistike teknolojileri kullanırlar. Bu tıbbi tesislerin altyapısı da birinci sınıftır. Hepsinden önemlisi, hastalar birinci sınıf bakım alabilir ve ihtiyaç duydukları her an tüm bu tesislere erişebilirler. Bekleme süresi daha kısa olduğu için hastaların bekleme esnasında acı çekmeleri gibi bir durum söz konusu olmaz. Teşhis edilir, tedavi edilir ve hatta bazen sadece birkaç hafta içinde iyileşir.

Uzun bir kuyrukta beklemek yerine sağlıkları için yurtdışına seyahat etmeyi tercih eden hastalar artık Sağlık Turizmi turlarını tercih ediyor. Sağlık Turizmindeki kısa bekleme süreleri hastalar için memnuniyet ve gönül rahatlığı sağlıyor ve bu da sonuçta iyileşme süresini büyük ölçüde hızlandırıyor.

3. Diğer Destinasyonlarda Hizmetlerin Kabul Edilebilirliği

Bazı gelişmiş ülkeler belirli tıbbi tedavileri veya karmaşık ameliyatları kabul etmese de, Sağlık Turizmi sunan ikinci ve üçüncü sınıf dünya ülkeleri, hastaların gereksinimlerini ilk tercihleri ​​olarak görüyor ve bu tedavileri azami özenle almalarına dikkat ediyor.

Kendi ülkelerinde yasal olarak kabul edilmeyen sağlık hizmetlerinden yurtdışı destinasyonlarında yararlanmak, Sağlık Turizmi kavramı ortaya çıkmadan önce hastalar için mümkün değildi. Pek çok ülke, belirli acil olmayan prosedürler ve karmaşık ameliyatlar için düzenlemeler getirmişti. Hatta bazıları birkaç nedenden dolayı bu tedavileri yasakladı. Ancak, gelişmekte olan ülkeler gibi diğer destinasyonlara gelince, insanlar yumuşak kanunlar ve yönetmeliklerden yararlanarak diledikleri hizmetleri alabilmeye başladılar.

4. Örnek Sağlık Turizmi Senaryoları

Dünyanın en popüler tıp turizmi destinasyonlarından biri olan Meksika, kök hücre tedavisinde popüler bir konum haline gelmiştir. Ancak ABD Hükümeti, bir dizi yaralanma veya hastalığın tedavisinde faydalı olan bu benzersiz müdahale stratejisini kabul etmemektedir. Bu nedenle, neredeyse tekerlekli sandalyeye bağlı bir Parkinson hastası, yalnızca dik durabilmek için dahi bu tedaviyi ABD’de olamıyor ve Meksika’ya gitmek zorunda kalıyor.

Benzer şekilde, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Total Kalça Protezi veya THR’nin cerrahi bir ikamesi olan kalça yüzey yenilemesini uzun süredir düzenleme altında tutmaktadır. Prosedür, enflamatuvar olmayan dejeneratif eklem hastalıklarından muzdarip hastalar için en yararlı çözümlerden biri olarak kabul edilmiştir.

Durum bu iki olgu düşünüldüğünde oldukça açık hale geliyor. Bu nedenle, bir kişi kendi ülkesinde yasal olmayan veya mevcut olmayan bu efektif tedavilerden herhangi birini görmek isterse, sınırı geçmenin onun için her zaman daha iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirsiniz. Kısacası, Sağlık Turizmi bu tür yabancı hastalar için büyük bir kurtarıcı rolü oynuyor.

5. Sağlık Hizmetlerinin Mevcudiyeti ve Daha Kaliteli Olması

Hastaların tıbbi tatiller sırasında uygun fiyatlı tedaviler ve bakım almak için kaliteden ödün vermeleri gerektiği konusunda bir efsane var. Ancak bu tamamen yanlıştır. Sağlık Turizmi sunan ülkeler her zaman hizmetlerinin üstünlüğüne odaklanır ve daha fazla uluslararası hastayı cezbetmek için en yüksek kalitede bakım sağlamak için mükemmelliği sürdürmeye çalışır.

Gelişmekte olan ülkelerde bulunan hastanelerin, bakım evlerinin ve diğer tıbbi tesislerin çoğu, Joint Commission International (JCI) ve International Organization for Standardization (ISO) akreditasyonuna sahiptir. Bu küresel akreditasyon kuruluşlarının her ikisi de, her sağlık kuruluşunun akreditasyonu almadan önce yerine getirmesi gereken belirli katı ön koşullara sahiptir. Bazıları ayrıca Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi, Harvard Tıp Fakültesi, Harvard Üniversitesi, vb. gibi çeşitli tanınmış Amerikan kuruluşlarından bağlantı almakta ve onlarla işbirliği içinde çalışmaktadır. Bu tür derneklerin amacı, yabancı hastalara mümkün olan en iyi sağlık hizmetlerini sunmaktır.

Sağlık Turizmi tarafından sunulan hizmetlerin kalitesine katkıda bulunan birkaç başka faktör daha mevcut. Gelişmekte olan ülkelerin hükümetleri, altyapıyı iyileştirmek için sağlık sektörüne çok fazla yatırım yapıyor. Sonuç olarak, her geçen gün hizmetlerin kalitesini artıran ve sağlık hizmetlerini herkes için erişilebilir kılan iyi donanımlı tıbbi tesisler ortaya çıkıyor.

Gelişmekte olan ülkeler artık çok sayıda kalifiye ve yetenekli doktora ve tıbbi danışmana sahip olmakla övünüyor. Yetenekli, verimli ve ABD veya İngiltere’deki saygın sağlık kuruluşlarında uzun yıllara dayanan çalışma deneyimine sahipler. Bunların dışında hemşireler ve diğer hastane personeli de oldukça yetkin ve yardımsever. Bu nedenle, küresel hastalar tıbbi tatiller sırasında her zaman daha özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş bir hizmet alabiliyorlar.

Yapılan altyapı yatırımlarının bir sonucu olarak bir dizi son teknoloji tıbbi alet ve ekipmanın uygulanması bu tıbbi tesisleri, hizmetlerin standardı ve kalitesi açısından dünyanın en iyileri ile rekabet edecek seviyeye çıkarmıştır.

6. Gizlilik

Hastalar genellikle kendi ülkelerinde bulunan tıbbi tesislerde mahremiyet ararlar, ancak genellikle bunu bulamazlar. Gizlilik ve mahremiyet ihtiyacı kişiden kişiye değişse de belirli ameliyatlar veya tıbbi prosedürler söz konusu olduğunda bu kavramların önemi artar. Pek çok insan, özellikle çeşitli kozmetik ameliyatlar söz konusu olduğunda, iyileştirme prosedürlerini olabildiğince gizli tutmak ister. Sağlık Turizmi, bu insanlar için gerçek mutluluktur çünkü kendilerini tanıyan çevrelerinden en azından bir süre uzak kalabilmeleri için mükemmel bir ortam sağlar. Bu sayede gizlilik içerisinde tedavilerini olur ve iyileşme sürecinde güzel bir turizm deneyimi yaşadıktan sonra evlerine dönerler.

Kozmetik ameliyatlar veya prosedürler, birçok insanın bugünlerde tercih ettiği tıbbi uzmanlık alanlarından biridir. Bu prosedürler, hastaların görünüşlerini iyileştirmeyi veya vücutlarından yaşlanmanın belirtilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan acil olmayan ameliyatlardır. Bu güzellik bakımlarını gören kişiler, meraklı gözlerden ve rahatsız edici sorulardan kaçınmak için tedavileri sırasında genellikle çevrelerinden uzak durmaya çalışırlar. İşte bu noktada Sağlık Turizmi devreye girer ve hastaya dilediği mahremiyeti sağlar.

Farklı Sağlık Turizmi destinasyonlarının sağlık kuruluşlarında çalışan tıp uzmanları, Amerikan hastanelerinde sürdürülen tüm gizlilik standartlarından yararlanarak müşterilerinin en üst düzeyde mahremiyetini sağlar. Mükemmel hizmetleri garanti etmek için hastalarının kişisel ve tedaviyle ilgili bilgilerini asla ifşa etmezler.

7. Yurt Dışında Özelleştirilmiş ve Kişiselleştirilmiş Hizmetler

Bazen para biriktirmek veya daha kaliteli sağlık hizmeti almak hastalar için yeterli değildir. Onlara tatmin duygusu verebilecek ve hızla iyileşmelerine yardımcı olabilecek ekstra hizmetlere ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden gelişmiş ülkelerin çoğunun kamu sağlık ve bakım sistemlerinin sunmadığı özelleştirilmiş tıbbi hizmetler ve kişiselleştirilmiş bakım hizmetleri Sağlık Turizminin büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Hindistan, Türkiye, Tayland, Kosta Rika, Meksika, Malezya gibi önde gelen sağlık turizmi destinasyonları, hedef ülke hakkında hiçbir şey bilmeyen yabancı hastalar için süreci kolaylaştıracak gerekli kuruluma sahiptir. Bu tür ülkelerdeki doktor-hasta oranı da çok etkileyicidir. Uzun bir bekleme listesi olmadığı için, tıp uzmanları her bir müşterisi ile yeterince zaman geçirebilir, sorunlarını ayrıntılı olarak ele alabilir, gereksinimlerini tespit edebilir ve sonunda onlar için kişiselleştirilmiş sağlık hizmetleri sunabilir.

Doktor-hasta oranı gibi, bu ülkelerdeki hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları tarafından sürdürülen hasta başına düşen personel oranı da olumlu bir faktördür. Bu tıbbi tesislerde çalışan sağlık personelleri hem sayıca fazla hem de çok cana yakındırlar. Görevlerini başarıyla yönetmek için en iyi eğitimi alırlar. Böylelikle yabancı hastalara tedavilerden sonra bile kolaylıkla yüksek düzeyde ilgi ve kişisel bakım sağlayabilirler.

8. Rekabet

Daha önceki bölümlerde de belirtildiği gibi, Sağlık Turizminin en önemli faydası karşılanabilir olmasıdır. Dünyanın dört bir yanındaki halk sağlığı sistemleri tarafından yapılan tıbbi harcamalar insanların ulaşamayacağı bir yerde olsa da, Sağlık Turizmi sunan birkaç ülke bir dizi uygun maliyetli çözüm üretmektedir. Dahası, gelişen endüstride sürekli artan rekabetle birlikte, tıbbi hizmet sağlayıcıların çoğu maliyetleri en düşük noktada ve kaliteyi daha yüksek noktada tutmaya çalışmakta ve bu da hastaların avantajına katkıda bulunmaktadır.

Sağlık Turizmi kendine münhasır bir endüstri oluşturdu. Gelişmiş ülkelerdeki sağlık hizmetleri maliyetleri çarpıcı bir şekilde artarken, dünya çapında giderek daha fazla insan Sağlık Turizmini tercih ediyor. Başlangıçta Hindistan, Tayland, Malezya gibi birkaç ülke ile sınırlı olsa da senaryo çok değişti. Küresel pazarda rekabet etmek ve patlamadan büyük kar elde etmek için, Türkiye, Meksika, Kosta Rika, Tayvan, Singapur vb. Gibi diğer birkaç ülke sektöre katıldı ve sayı hala artıyor. Sonuç olarak, her Sağlık Turizmi destinasyonunun, maksimum sayıda yabancı hastayı getirebilmek için inanılmaz düşük fiyatlarla kaliteli hizmet sunması son derece önemli hale geldi.

Ülkeler son derece rekabetçi pazarı sürdürmek için çabalarken, hastalar kendileri tarafından sağlanan inanılmaz düşük maliyetli yüksek kaliteli hizmetlerin tadını çıkarıyor. Tüm Sağlık Turizmi endüstrisinin ilerlemesine önemli ölçüde katkıda bulunuyor ve bu nedenle sektör, tüm dünyada yıllık% 30 oranında büyüyor.

Yabancı rekabet, hastalar için sağlık hizmetlerinin maliyetlerini şu şekilde düşürüyor:

ABD’de 144 bin dolara mal olan bir Kardiyak Bypass ameliyatı Kosta Rika’da 25 bin dolara, Tayland’da 24 bin dolara, Kore’de 24 bin dolara, Meksika’da 20 bin dolara, Türkiye’de 12 bin dolara ve Hindistan’da sadece 8 bin 500 dolara mal oluyor. 

ABD’li hastaların Kalça Yüzey Yenileme ameliyatı için yaklaşık 50 bin dolar harcamaları gerekirken aynı ameliyatı Kore’de 20 bin 900 dolar, Tayland’da 16 bin dolar, Meksika’da 12 bin 800 dolar, Singapur’da 12 bin 100 dolar, Kosta Rika’da 12 bin dolar ve Hindistan’da 8 bin dolar ödeyerek olmak mümkün.

Rinoplastinin ortalama maliyeti ABD’de 8 bin dolar iken, Kosta Rika’da yaklaşık 5 bin 500 dolar, Meksika’da 4 bin 165 dolar, Hindistan’da 3 bin 500 dolar, Türkiye’de 3 bin dolar ve Singapur’da sadece 2 bin 700 dolar’dır.

9. Sigorta Kapsamı

Sağlık turizmi seyahatinin sigorta faydaları da müşterinin bakış açısından çok önemlidir. Sağlık turistleri için poliçe sunan sigorta acentelerinin sayısı giderek artmaktadır.

Sigorta kapsamı, yabancı hastalara iki şekilde yardımcı olabilir. Gelişmiş ülkelerde hala sağlık sigortasını karşılayamayan çok sayıda insan var. Sağlık turistlerine yönelik özel sigorta kapsamı, ceplerinde derin delikler açmadan pahalı ve karmaşık ameliyatlara girmelerine yardımcı olabilir. Öte yandan, halihazırda sağlık sigortası poliçesi olan ancak sağlık sigortalarının kapsamadığı bazı tıbbi prosedürleri yerine getirmesi gereken hastalar, önde gelen Sağlık Turizmi destinasyonlarında sunulan uygun fiyatlı sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Ortopedik ameliyatlar (kalça protezi, kalça yüzey yenileme, diz protezi vb.), kozmetik ameliyatlar (meme büyütme, yüz germe, rinoplasti vb.), göz ameliyatları (katarakt vb.) gibi düzenli sağlık sigortası kapsamına girmeyen ameliyatlara ve prosedürlere olan talep hızla artıyor. Bu nedenle, gittikçe daha fazla sayıda gelişmekte olan ülke, bu hizmetleri uluslararası hastalarına son derece düşük fiyatlarla ve en uygun bakımla sunmaya başladı.

Sağlık turistlerine sigorta kapsamı sunmak, onlara büyük ölçüde maliyet tasarrufu sağladığından sigorta acenteleri için de büyük bir fırsattır. Bu nedenle, çoğunluğu müşterilerinin gereksinimlerine odaklanır ve kendileri ve refakatçileri için özel politikalar oluşturur. Kapsamlı seyahat sigortasından tıbbi prosedür komplikasyonlarının teminatına kadar – hastalar için çok çeşitli seçenekler vardır. Bu politikaların belirli özellikleri şunları içerir:

  •  Tıbbi gezinin iptali, kesintiye uğraması veya aksaması durumunda teminat
  • Seyahatin gecikmesi için faydalar
  • Bagaj ve kişisel eşyalar için teminat
  • Acil tıbbi durumlar için teminat
  • Düzenli tıbbi prosedürler için faydalar
  • Tıbbi seyahat için kaza sigortası
  • Karmaşık ameliyatlar için teminat
  • Hasta refakatçisi için teminat

Tipik olarak, sağlık turistlerine yönelik sigorta kapsamı, cerrahi bakım, tıbbi bakım ve diş bakımı dahil her türlü geleneksel sağlık hizmetini kapsar. Ayrıca, poliçelerle ilişkili herhangi bir ek ödeme veya muafiyet yoktur. Hastalar, ülkeyi terk ettikleri tarihten itibaren geçerli olan 60 günlük seyahat sigortasından yararlanarak tüm reçetelerinde yaklaşık% 40 indirim alabilirler. Üstelik, bu tür bir sigorta kapsamı tarafından sunulan ve ABD’de bile mevcut olmayan bazı özel olanaklar vardır.

10. Turizm Faydaları

Sağlık turistleri, tüm bu maddi faydaları elde etmenin yanı sıra harika bir tatilin de tadını çıkarabilirler. “Sağlık Turizmi” terimi, hastaların gelişmiş ülkelerden dünyanın diğer bölgelerine, özellikle daha az gelişmiş ülkelere, uygun fiyatlarla yüksek kaliteli sağlık hizmetleri elde etmek için seyahat etmelerini ifade etmek için icat edildi. Bu, aynı zamanda tıbbi amaçlarla ülke dışına çıkarken, insanların güzel bir çevrede veya bu nedenle doğanın kucağında, mümkün olan en iyi tıbbi bakımı ve hızlı bir iyileşmeyi bekleyebilecekleri anlamına geliyor.

Bir hastanın tıbbi ihtiyaçlarına biraz eğlence, keyif ve macera katma kavramı kesinlikle benzersizdir. Eleştirmenler sık ​​sık turizmin sağlık hizmetleri ile birleştirilmesinin yanlış bir yaklaşım olduğunu söylese de, Sağlık Turizmi sektörü başarısını şimdiden kanıtladı. Bu, hasta insanlara günlük streslerden uzak olabilecekleri bir mola vermelerini sağlar, böylece rahatlayabilir ve daha hızlı iyileşebilirler.

Sağlık Turizmi, karşılanabilirliği, düşük maliyetli yüksek kaliteli sağlık hizmetleri ve huzurlu bir tatil keyfi ile her yıl çok sayıda yabancı hastayı cezbetmektedir. Ayrıca bu yerlerdeki yemekleri, kültürü, önemli turistik yerleri, eğlenceli aktiviteleri vb. Keşfetmekten de keyif alabilirler.

Genel olarak, Sağlık Turizmi destinasyonları, potansiyel hastaları için kazançlı paket fırsatlar sunar. Bir sağlık turistinin ihtiyaç duyabileceği, bekleyebileceği ve isteyebileceği her şeyi göz önünde bulundururlar. Tıbbi masraflardan seyahat masraflarına kadar her şey bu paketlere dahildir. Yabancı hastalar, birinci sınıf hizmetlerle butik otellerde veya lüks tatil köylerinde kalırken en karmaşık ameliyat veya prosedürlerden bazılarını yaptırabilirler. Hastanelerde veya tıbbi tesislerde hastalar ve refakatçileri için mevcut olan özel odalar bile o kadar iyi dekore edilmiştir ki hastalar her zaman dünyanın en iyi konaklama yerlerinden birinde vakit geçiriyor gibi hissederler.

Sağlık Turizmi aynı zamanda hastalara, destinasyonlarının doğal güzelliği ve harika ortamından zevk almaları için harika bir fırsat sunar. Bulunduğu yere bağlı olarak, beyaz kumlu bir plajda gün batımının tadını çıkarabilir veya tıbbi prosedürleri takiben dünyanın en iyi kaplıcalarından birinde tam vücut masajı yaptırabilirler. Tüm bu koşullar, uygun fiyatlı ve yüksek standartlardaki tedavileri olurken mükemmel bir tatil deneyimi yaşamalarını sağlar.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!