15 Etkili Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

https   www.medsydigital.com 15 etkili sosyal medya pazarlama stratejisi  2

Sosyal medya pazarlamasının sağlık turizminde ne kadar önemli bir yere sahip olduğundan bahsetmiştik. Bundan dolayı çeşitli sosyal medya pazarlama stratejilerine sahip olmadan etkili bir süreç yönetmek mümkün değil. Bu yazımızda, etkili bir sosyal medya pazarlaması yapabilmek adına size yardımcı olacak 15 stratejiyi konuşacağız.

1. Kitle Hacminden Çok Etkileşime Odaklanın

Sosyal medya pazarlama stratejilerinin ilki etkileşime değer vermektir. Büyük bir takipçi kitlesi, işiniz için harikadır. Ancak bu kitlenin çoğu hizmetiniz ve ürünlerinizle gerçekten ilgilenmiyorsa, onlardan herhangi bir şey kazanabilir misiniz? Takipçi sayısı, mevcut ve potansiyel müşterilerden alıkoyan dikkat dağıtıcı bir metrik olabilir. Bu nedenle, odak noktası hem büyüme hem de katılım olmalıdır.

2. Bir Sosyal Medya Ekibi Oluşturun

Sosyal medya pazarlama stratejilerinden biri de tabii ki bu stratejileri planlayıp uygulayabilecek bir ekibe sahip olmak. Dijital pazarlama, marka yönetimi, halkla ilişkiler ve müşteri hizmetleri konularında derin bilgi ve deneyime sahip bir ekip oluşturun. Sadece iyi bir web sitesi oluşturmak yeterli olmayacaktır. Gerektiğinde hassas konuları ele alma ve strateji oluşturma konusunda yetenekli profesyoneller olmalıdır. Bu konuda iş yükünüzü hafifletmek adına bir dijital ajanstan da hizmet alabilirsiniz.

3. Çevrimiçi Bir Kişilik Oluşturun

Pek çok kuruluş iletişim için biraz pasif bir yaklaşım sergiliyor. Ancak bu durum sosyal medya pazarlamasında kabul edilebilecek bir şey değil. Olası müşterileriniz için pasif kalmanız pek de ilham verici değil. Bir sağlık turizmi şirketi olarak, insani kişiliğinizi sergileyerek potansiyel müşterilerle doğrudan etkileşim kurmak için sosyal medya platformlarını stratejik hale getirmeniz gerekir. Sosyal medya üzerinde olabildiğiniz kadar aktif olun. Ayrıca sorulara ve incelemelere çok sık yanıt verin.

4. Hedef Kitlenizi Eğitin

Sosyal medya pazarlama stratejilerinin bir diğeri de hedef kitle eğitimidir. İnsanlar sosyal medyadan çok fazla bilgi alırlar. İzleyiciyi çevrimiçi olarak eğiterek güvenilirliğinizi oluşturmak için harika bir fırsata sahipsiniz. Bilgiyi paylaşarak marka imajı oluşturmak için beyin fırtınası yapın. Birlikte çalıştığınız doktorları fikirlerini paylaşmaya davet edin.

5. Başka Yerde Olmayan Benzersiz İçerik Sağlayın

Artık pek çok kuruluş sosyal medya pazarlama stratejilerini aktif olarak kullanıyor. Bundan dolayı rakiplerinizin arasından sıyrılma ihtimalinizi artırmak için yaratılıcığı kullanmak gerek. Sosyal medya, yaratıcılığınızı sergilemek için sonsuz fırsatlar sunar. Önemli ve alakalı bilgileri paylaşırken ürettiğiniz içeriklerde daha yaratıcı olun. Yazılı içeriğin yanı sıra, daha ikna edici video içerikler oluşturun. Ne kadar ilginç ve faydalı içerikler üretirseniz rakiplerinizin arasında fark edilme ihtimaliniz o kadar artar.

6. Cevap Verirken İyi Bir Dinleyici ve Dikkatli Olun

Siz ve hedef kitleniz arasında etkili iki yönlü iletişimi kolaylaştırmak için iyi bir dinleyici olmak önemlidir. Marka değerinizi artırarak güvenilirliği artırır. Müşteri şikayetlerini dikkatlice ele aldığınızdan emin olun.

7. Viral İçerikler Oluşturun

Kim hipertansiyonu, diyabeti ve kanseri önlemek ya da obezite ile mücadele etmek istemez? Bir amaca aktif olarak dahil olduğunuzu gösteren viral gönderilerle topluluklara ulaşın. Bu, popüleritenizi hızla artırabilir ve daha geniş bir kitlenin dikkatini çekebilir.

8. Etkileşimi Artırmak İçin Anketler ve Yarışmalar Düzenleyin

Sosyal medya pazarlama stratejilerinde bahsetmemiz gereken bir diğer konu ise etkileşimi artırma çalışmaları. Sizin tarafınızdan onları etkileşime sokmak için bazı çabalar olmadıkça, izleyicilerinizin pasif kalması muhtemeldir. Sizi sadece takip etmek ve gönderilerinizi beğenmeleri amacınıza hizmet etmeyecektir. Onları anketlere katılmaya teşvik edin. Ayrıca çevrimiçi yarışmalar düzenlemek, izleyicilerinizin sizinle verimli bir şekilde etkileşim kurmasını da sağlayabilir.

9. Çevrimiçi Doktorlarla İşbirliğini Kolaylaştırın

Sosyal medya aracılığıyla doktorlarla işbirliği, uzun süreli bir etkiye sahip olabilir. Doktorlar, kurumun kültürü ve hedefleriyle uyumlu bir şekilde çalışabilir ve iletişim kurabilir. Bilgi paylaşımının yanı sıra, organizasyon ve hastalar için faydalı olan ekip çalışmaları da istekliliği artırır.

10. Daha Kişiselleştirilmiş İçeriği Hedefleyin

Hedef kitleniz gerçekten ne arıyor? Yerel sağlık sorunlarına ve kitleyi eğitmeye dayalı olarak kusursuz ve kişiselleştirilmiş içerik oluşturmaya odaklanın. Daima kısa, hedefi belli ve kolay okunabilir ve anlaşılabilir içeriği hedefleyin.

11. İnsanlar, Hikayeleri Hatırlar

Kitlenizin oluşturduğunuz içerikle ilişki kurmasına izin verin. Markanızın tam olarak ihtiyaç duydukları şeye sahip olduğu hissine kapılacaklar. Hikaye anlatımında asla aşırıya kaçmayın veya abartı kullanmayın. Hedef kitlenizin tercihlerine uyan özgün ve yeni hikayeler anlatın.

12. İlişki kurmaya ve Müşteri Sadakatine Odaklanın

Sosyal medya aracılığıyla ilişki kurma, işletmenizin büyümesini sürdürmenin harika bir yoludur. Memnun müşterilerinizin sizin hakkınızda konuşmasını sağlayın, bu da müşteri tabanınızı genişletmenize yardımcı olacaktır.

13. Sadık Müşterilerden Marka Elçinizi Seçin

Sosyal medya pazarlama stratejileri arasında belki en önemlilerinden biri de sadakat programlarıdır. Size daha fazla hizmet için tekrar gelen memnun hastalar, marka imajınızı büyük ölçüde artırabilir. Sosyal medya aracılığıyla deneyimlerini paylaşmaları daha fazla müşteriye ilham verecektir.

14. Alakalı Reklamlar Oluşturun

Çevrimiçi reklam yayınlamanın müşterilerinize ulaşmak için iyi bir yol olduğunu unutmayın. Kuruluşunuzun marka bilinirliğini artırmak için reklamlar vazgeçilmezdir. Bunlar, kelimeler ve resimlerle iyi hazırlanmış olmalı ve en önemlisi hedef kitlenizin yapısı ile alakalı olmalıdır.

15. Farklı Kanallar İçin Farklı İçerik Oluşturun

Sosyal medya pazarlaması yapabilmeniz için Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Youtube, Pinterest ve Whatsapp gibi sınırsız kanal vardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken her platform için tek içerik yaklaşımından kaçınılmasıdır. Farklı kanalların farklı kullanıcı kitlelerine sahiptir. Bu nedenle, içeriğiniz buna göre değişmelidir. Doğru kanalları seçin, hepsi amacınıza hizmet etmeyebilir.

Buraya kadar sosyal medya pazarlamasında kullanılabilecek pek çok faydalı stratejiden bahsettik. Şimdi de bu stratejileri iyileştirme adına yapılabileceklere bakalım.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejilerini İyileştirme

Yukarıda bahsedilen sosyal medya pazarlama stratejilerini halihazırda kullanıyor olabilirsiniz. Bu bölümde bu stratejileri iyileştirebilmeniz için bazı önerilerde bulunacağız.

SEO, doğru bir şekilde kullanırsanız size çok yardımcı olabilecek bir araçtır. SEO, Arama Motoru Optimizasyonunun kısaltmasıdır ve bir web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Bu konu çok fazla teknik detayı barındırdığından profesyonel bir SEO ekibiyle çalışmayı düşünebilirsiniz.

Daha iyi içerik, mevcut sosyal medya pazarlama tekniklerini geliştirmenin başka bir yoludur. Öyle ki Bill Gates, “Content is King!” diyerek içeriğe verdiği önemi yıllar öncesinden belirtmiştir. İçerik, doğru hazırlandığında web sitenizi en tepeye çıkarabilir. İyi ve sürükleyici bir içeriğiniz varsa, o zaman potansiyel hastalarınızın dikkatini çekersiniz, ancak içerik sıkıcı ve uzunsa etki tersine dönebilir.

Küresel pazara geçmeden önce yerel pazarınızı ele geçirin. Yerel bölgenizde çok sayıda iyi müşteri kazanmak ve ardından ufkunuzu genişletmek her zaman akıllıca bir seçimdir. Yerel pazarda işinizi kurmak söz konusu olduğunda web siteniz çok yardımcı olabilir.

Bir sosyal ağ web sitesindeki çekici bir profil, ürününüz için harikalar yaratabilir. Örneğin çocuklar için kıyafet satıyorsanız profiliniz de buna göre dizayn edilmelidir. Profilinizi ziyaret eden insanlar, profilinizin yeniliğine ve görünümüne aşık olmalı ve savaşınızın yarısı daha bu aşamada kazanılmalıdır.

Olası Dezavantajları Aklınızdan Çıkarmayın!

Sosyal medya pazarlama stratejilerini planlarken ve uygularken bazı dezavantajları da hesaba katmak gerekiyor. Belirli sağlık turizm sağlayıcıları hakkında bilgi almak için interneti kullanan medikal turistler, bu web sitelerinde gezinirken karşılaşabilecekleri hiçbir soruna artık tolerans göstermemektedir. Bir sorunla karşılaştıklarında bir sonraki potansiyel web sitesine veya sağlayıcıya geçme eğilimindedirler. En kötüsü, memnuniyetsiz sağlık turistleri, memnuniyetsizliklerini sosyal medya web sitelerinde yayınlama eğilimindedir ve bu nedenle söz konusu sağlık turizm sağlayıcısının imajını zedelerler. Bazı durumlarda, sağlayıcıların hikayenin kendi taraflarını açıklama şansı çok azdır veya hiç yoktur.

Bu faktörler, bir sağlık turizm işletmesinin başarısını belirlemede sosyal medyanın nasıl önemli bir araç haline geldiğini göstermektedir. Sağlık turizm sağlayıcıları, bu nedenle, çevrimiçi profillerini ve web sitelerini nasıl ele aldıklarına karşı giderek daha dikkatli olmalılar. Buna ek olarak, sosyal medyada olumsuz tanıtımdan kaçınmak için müşterileriyle ilgilenme konusunda ekstra dikkatli olmaları gerekir.

Kaynakça

Sağlık Turizmi Blog

Ücretsiz Sağlık Turizmi Danışmanlığı

360° Sağlık Turizmi Danışmanlığı

Sağlık turizminde size ve markanıza destek olmak için buradayız.

Formu Doldurun, Sizi Arayalım!